Noc s Andersenem 2012

23. 4. 2012

Noc s Andersenem v městské knihovně

Již tradiční akce „Noc s Andersenem“ se letos konala 30. 3. 2012. Letošní setkání jsme věnovali významnému českému ilustrátorovi Jiřímu Trnkovi, který by letos oslavil 100 let od svého narození.

Již před 17. hodinou, která byla určená jako začátek našeho letošního setkání, byla knihovna plná dětí. Věkové rozpětí bylo jako vždy celkem velké – 20 dětí od prvňáčků po osmáky. Někdo se rozhlížel malinko nervózně, protože se účastnil poprvé a Ti, co už věděli do čeho jdou, byli zase veselí a rozverní, až jsme z toho začínali lehce nervóznět my dospělí!

Jako vždy úvod patřil krátkému seznámení se všech navzájem, představila jsem –i když jen tak pro formu - paní učitelky Mirku a Katku a hlavně se děti dozvěděly o tématu celého setkání  a tím byl právě Jiří Trnka. Z jeho ilustrátorské tvorby jsme jako hlavní téma vybrali Broučky, spisovatele Jana Karafiáta.

Takže po krátkém úvodu se knihovna proměnila na výtvarný ateliér a začalo velké tvoření lucerniček – přesně takových jako měli broučci. Děti byly jako vždy moc šikovné. Všichni tento nelehký úkol splnili na výbornou a vzniklé lucerničky jsou opravdu krásné.

Trochu, resp. ani trochu nám nepřálo počasí, pršelo, fučelo a my museli začít vymýšlet náhradní program místo her a úkolů, které byly naplánovány a hlavně a to zajímalo opravdu úplně všechny, jsme museli vymyslet, kde si opečeme ty slíbené buřty. No nakonec se díky přenosnému grilu vše  v dobré obrátilo, během chvilky  se z ateliéru stala jídelna a z pracovních stolů bohatě prostřené tabule. Podle ohlasů byly všichni spokojení a v mezeře mezi prudkými dešťovými přeháňkami  se podařilo i malinké proběhnutí venku.

Večer pokračoval, každý si odnesl krásnou jarní korunu, vybarvovali jsme hrníčky Pickwick a tím se zúčastnili celostátní soutěže o krásná Pickwicková křesla, také na taneček došlo atd.atd. Jako vždy čas utíkal jako voda. Nakonec zbyla  jen chvilka na rychlé rozloučení a poděkování dětem , malý dárek každému do ruky  na památku na večer v knihovně a kolem 21. hodiny už si pro děti chodili rodiče a odváděli si je zpět domů.

Myslím, že se dětem páteční odpoledne a večer v knihovně líbil. Snad lze soudit i z toho, že většina z nich tam byla už poněkolikáté.

Za Měk Martina Kubatová

Z DALŠÍCH WEBŮ